.

Heategevusfondi poole pöördus  62 aastane 100% töövõimetu naine, kes kirjeldas oma kurba saatust ja hammaste ning suu olukorda väga põhjalikult ja täpselt. Maie lugu on pika ajalooga ja üsna nukker, kuid ta ise on lootusrikas.  

Tema eeldatav hambaravi kogumaksumus on 12550 eurot. Heategevusfondilt soovib ta toetust saada summas 7515 eurot. Kuna ta on olnud aktiivne, otsinud erinevaid võimalusi hambaravi toetuse saamiseks, samuti ümbritseb teda toetav kogukond, siis osa raviks vajaliku raha on ta saanudud kohalikust omavalistusest 285 eurot, Eesti Haigekassalt 230 eurot. Väga suure panuse annab nii Maie hammaste ravisse kui ka on vaimseks ja praktiliseks toeks kristliku organisatsiooni AmazingGrace kogukond, kes on suutnud kokku koguda 4520 eurot.  

Kogukonna esindaja: Meie suudame praegu heade omade annetajate ringi abil tasuda kahe implantaadi eest, samuti oleme tasunud seni kõik uuringud ja konsultatsioonid. Kuid kuna tegu on suurte summadega, siis leidsime koos Maiega, et ehk on võimalik fondi abiga saada korda kõik tema hambad, et see ei jääks poolikuks protsessiks. Toetame Maiet igati, käime temaga ka visiitidel kaasas ja oleme alati olemas. Loodame väga, et meil õnnestub koos heategevusfondiga Naeratuse Eest saada korda kogu tema õnnetu minevikuga hambad. 

 Maie lugu 

 Minu hammaste lugu on pikk ja sai alguse, kuna sündisin kurgulae- ja huulelõhega. Kaks hammast asetsesid suulaes, mis enne kurgulae operatsiooni tõmmati ära ja kurgulagi õmmeldi kinni. Alumine lõualuu on etteasetsev ja kurgulae lõhe operatsiooni tõttu jäi ülemiste hammaste hambumus valeks. Samuti olid lapsena kõik hambad rahhiitsed. Lapsena Kuulmis- ja Kõnehäiretega Laste Internaatkoolis õppides sain pidevalt hambaravi, kuid tulemused olid väga halvad. 

23 aastaselt käisin ravil tolleaegses Leningradis (nüüd Sankt Peterburg), kus lõigati kirurgiliselt läbi ülemine hammaskaar eesmärgiga ülemist suulage laiendada. Suulakke paigaldati kruviga suulaeplaat, mida teatud aja tagant keerati laiemaks. Selle tulemusel tekkis suu laest lapsena ära tõmmatud hammaste kohale avatud ühendus ninaneeluga. 

Veel juhtus õnnetu lugu, kui sooviti võtta hammastest jäljend. Tol ajal oli jäljendi võtmiseks materjal, mis ajapikku kõvastus. Arst pani jäljendi materjali mulle suhu ja alustas vestlust teise arstiga. Kui ta uuesti minu poole pöördus, oli see kivistunud. Et seda kätte saada, lõhuti see rauaga suust välja. Selle tagajärjel said tõsiseid vigastusi 12 hammast ja viga sai kogu suu. Teistkordsest plaanist suulage laiendada keeldusin. 

Nii on kogu minu elu olnud hammastega suuri muresid. Nii kaasasündinud eripära kui läbielatud traumade tõttu on hambad olnud väga halvas seisundis. Olen hoolitsenud nende eest parimal võimalikul moel, lasknud neid parandada ja hooldada sageli. Kaasa sündinud eripärad ja läbielatud traumad on aga jätnud nii suure jälje, et olen kõik need mitukümmend aastat võidelnud tihedate põletikkudega, hambad on mõrased ja õrnad, murduvad kergelt. Minu eripärade tõttu tavalised lihtsad proteesid olukorda kahjuks ei paranda, neid pole võimalik kinnitada ja kanda. 

 Pärast läbielatut olen ikka soovinud oma hambad korda saada. Viimase aasta jooksul olen käinud konsultatsioonidel ja uuringutel ning minu puhul on alumiste hammaste osas ainus lahendus implantaadid. Üles saab panna büügelproteesi spetsiaalse suulaeplaadiga, mis katab ära kogu suulaelõhe ega lase toidul minna ninaõõntesse, mis võiks põhjustada seal omakorda põletikke. 

Lisaks hammaste probleemile on mul ka teisi suuri tervisemuresid, mille tõttu on mulle määratud 100% töövõimetus. Hoolimata sellest olen aktiivse eluviisiga ja soovin olla ühiskonnale ja inimestele kasulik veel palju aastaid. 

Hammaste korda saamine vähendaks oluliselt terviseriske, kuna pidevad põletikud kurnavad organismi väga. Minu elukvaliteet paraneks oluliselt ka ülemise korraliku suulaelõhe katva proteesi tõttu, sest praegu satub süües toit ninaõõntesse. Samuti saaksin süüa mitmeid toite, mis praegu on raskendatud kogu selle olukorra tõttu. Füüsilise tervise ja enesetunde kõrval paraneb kindlasti ka minu üldine enesetunne ja kasvab enesekindlus, kui lõpuks ometi saan jätta selja taha kogu selle nukra mineviku ja olla täisväärtuslik ühiskonnaliige veel pikkade aastate vältel. 

Kui soovid kaasa aidata Maie unistuse täitumisele, tee kingitus ja anneta: 

Heategevusfond Naeratuse Eest SA 

LHV EE217700771002430703 

Selgitusse: Maie toetuseks, lisa ka isikukood kui soovid 20 % tulumaksu tagasi saada