Lihtsad uusaastasoovid!

06.02.2018

Heategevusfondile Naeratuse Eest SA saabus eelmise aasta lõpus murekiri ühest Eestimaa väiksest ja kaunist piirkonnast. Kirja saatjaks oli noor 24aastane naisterahvas, kes kasvatab nelja eelkooliealist last. Ta palus fondilt toetust oma hammaste kordategemiseks. 
Nähes vaeva ja pingutades ennastsalgavalt selle nimel, et lastel oleks olemas kõik vajalik, mida lisaks emaarmastusele pakkuda saab, on noor ema tänases Eesti ühiskonnas, kus üksikvanema toetused väikesed ja maapiirkonnas tööd vähe, olukorras, kus enda esmavajaduste tarbeks enam raha ei jätku.

Naisterahvas, kellest meie lugu räägib, on langenud lähisuhtevägivalla ohvriks, aga tal jätkus  südikust võtta vastu otsus vägivallatseja juurest koos lastega ära minna. Peamiseks tõukeks otsuse tegemisel oli kindel soov pakkuda lastele stabiilset ja rahulikku elu- ning kasvamiskeskkonda. See on suur ja tunnustamist vääriv samm! Ehe emaarmastuse näide. Vaatamata sellele, et poliitilisel maastikul käib viimastel aegadel sage arutelu lähisuhtevägivalla, uute võimaluste andmiste, valede väljenduste kasutamise ning andestamise teemadel, ei muuda need mõtisklused hetkel kuidagi vägivalla all kannatanute olukorda.

Üks asi on julgus teha esimene samm ja minna jõhkrutseja  juurest ära, kuid mis saab edasi? Edasi on lähisuhtevägivalla all kannatanu oma igapäevamuredega üksi. Nii ka meie loo peategelane.

Tema selle aasta peamiseks sooviks on katkiste ja puuduolevate hammaste taastamine. Sellega koos ka eneseusu taastamine, mis looks aluse ka uue elu alustamiseks. Ta soovib leida tööd,  soovib, et tema lapsed ei peaks kooliealiseks saades teda  häbenema, soovib seda, et ta julgeks taas naeratada ja soovib, et tal oleks taas põhjust hammaste välkudes naerda ning uute inimestega suheldes ei põrkuks ta katkiste hammaste tõttu negatiivsete eelarvamustega kokku.  Konkreetse soovina ütles naine, et ta tahaks, et vanema lapse esimesel koolipäeval 2018a esimesel  1. septembril, oleks tal võimalik lastega koos sel tähtsal päeval  naeratades pere kauneid hetki jäädvustada.

Kõik need on lihtsad ja meist enamiku jaoks iseenesest mõistetavad soovid. Kuid enamik meist ei ole lähisuhtevägivalla all kannatanud üksi nelja last kasvatav ema, kelle hammaste taastamine maksab ligi 9000 eurot.

Naine ise kirjutas meile nii:

Olen 24 aastane üksikema. Kasvatan nelja imetoredat last, 2 kuni 6 aastast. Läksin kaks aastat tagasi laste isast lahku, kuna kannatasin koduvägivalla all ja selleks, et pakkuda lastele turvalisemat elukeskkonda, tegin sellise otsuse. See oli väga raske ja keeruline elujärk, kuid kõige õigem otsus üldse.

Elan maakohas, kus töökohti napib ja kahjuks minu praeguse naeratuse puudumise tõttu pole töökoha leidmine nii lihtne. Häbenen ringi liikuda ja inimestega suhelda. Tunnen ennast koledana, kuna olen nii noor aga hambaid pole. Kahjuks minu rahalise seisu tõttu ei saa ma endale hambaarsti lubada. Järgmisel aastal läheb minu vanim laps 1. klassi, siis oleks tore, kui mu laps ei peaks häbenema enda ema. Eesmärgiks oleks mul saada hambad korda, et saaks jälle naeratada, suhelda inimestega, leida töö, mis pakuks nii mulle kui ka minu lastele parema elu. Tunnen, et sellega muutub kindlasti meie elu oluliselt ja mu lapsed saaksid näha õnnelikumat ja rahulolevamat ema. See on mu suurim soov.

Heategevusfond Naeratuse Eest SA soovib seda tublit noort naisterahvast hammaste kordategemisel väga toetada, kuid praeguse seisuga ei ole meil piisavalt vahendeid, et kogu hambaravi 1. septembriks jõuaks lõpule viia.

Loodame väga, et ka sellel korral leidub häid ja hoolivaid eestimaalasi, kellega ühiselt saaksime selle perekonna suurele ja väikestele rõõmu teha ning laste emale kauni naeratuse kinkida. 
Üheskoos heade eesmärkide nimel annetades ja oma kaasmaalasi aidates suudame palju korda saata.
Mis võiks olla toredam kui täita noore ema  uusaastasoov ja aidata kaasa sellele, et väiksed armsad lapsed saavad suureks kasvada enesekindlama ja kaunilt naeratava ema hoole all.

Tee üks heategu:
Heategevusfond Naeratuse Eest Sihtasutus, EE217700771002430703
Selgitusse kirjuta: naeratusega kooli.
Kui soovid tagasi saada tulumaksu, siis lisa selgitusse ka enda isikukood.