Ravimata hambad laastavad organismi

Originaalartikkel: Siiri Rebane, Elukiri

Hammaste seisukord mõjutab kogu organismi. Nii et hambaid ei pea korras hoidma mitte ainult ilu pärast või selleks, et need valutama ei hakkaks või välja ei kukuks. Seda tuleb teha kogu organismi tervise huvides.

„Hambad, kogu suuõõs on üks osa meie tervisest, sellel on oluline osa inimese elukvaliteedis. Kõik, mis seal toimub, mõjutab kogu organismi,” kinnitab hambaarst, sotsiaalministeeriumi hambaravi erialade nõunik Piret Väli. „On otseseid ja kaudseid seoseid, aga kindlasti tuleb hambaid ja suuõõnt sama oluliseks pidada kui ükskõik millist muud tervise osa.”


Kui tervisel on midagi viga, olgu kõhu- või suuõõnes või ükskõik kus mujal, peab selle korda tegema, mitte laskma protsessil edasi areneda. Korda tuleb teha ka need haiged kohad, mis ei valuta.

Mõned hädad ei ole kahjuks enne valutamist alati tuvastatavadki, aga hambaauk või parodontiit on vähemalt hambaarstile ammu enne valutama hakkamist näha. Kui juba valu käes, on ravi vaevusterohkem.

Just neile, kes hambaarsti kardavad, paneb dr Väli südamele, et kõige hullem on tulla arsti juurde alles valuga. Valutava hamba ravimine on eriti ebameeldiv ja võib olla valus, sest põletikuga ei tarvitse tuimastuski mõjuda.

Neilgi, kel vähe raha, soovitab doktor võimalikult vara hambaarstil käik ette võtta, sest mida väiksem on häda, seda odavam on ravi. Dr Väli toob lihtsa näite: „Kui soki sisse tuleb väike auk ja see kohe ära nõeluda, kestavad sokid kauem kui siis, kui terve kand läheb katki.”

Et meestelegi asi selgemaks teha, lisab ta: „Kui autot ei hoolda, siis ühel päeval see enam ei sõida, samuti on hammastega: kui ei hoolitse nende eest, pole neist ühel hetkel enam asja.” Seega, kui tahame oma hambaid hoida, peame arvestama, et mida väiksem probleem, seda parem prognoos, seda vähem läheb ravi maksma ja seda valutum see on.

Hirm hambaarsti ees on isegi laulu sisse pandud. Mäletate, Kukerpillid laulsid (ja laulavad): „Ei hambaarsti toolist tea ma kohta hullemat, ei-ei-ei hullemat…” Dr Väli mõistab inimestes endistest aegadest kinnistunud hirmu hambaarsti ees.

Tõesti, sellest on raske üle saada, kuid enamik suudab end siiski motiveerida, teadvustades endale ravi vajalikkuse, kõik aga mitte. Elukogemusele tuginedes võiks mõelda, et ega hambad iseenesest ju terveks saa.

Õnneks on noorem põlvkond saanud kaasaegset hambaravi ja nemad ei oskagi hambaarsti karta. Väikelaste emadel soovitab doktor teha lapsega esimene hambaarstil käik siis, kui pole veel ühtegi auku. Piimahammaste eest tuleb sama korralikult hoolt kanda nagu jäävhammaste eest.

Katkised hambad aitavad teistelgi haigustel edeneda

Kui ise ei tunnegi, et hammastel on midagi viga, peaks vähemalt kord, paremal juhul isegi kaks korda aastas suu arstile ette näitama, igemehaiged sagedaminigi. Sagedus oleneb inimese hammaste tervishoiust ja üldisest terviseseisundist ning tavaliselt arst ütleb, millal ta soovib patsienti uuesti näha.

Mis juhtub organismis, kui lastakse hammastel lihtsalt laguneda? Üks otsesemaid tulemusi on see, et kui hambad on katki või osa neist puudu, on söömine, närimine häiritud, see aga avaldab toimet seedesüsteemile. Olemasolevatele hammastele langeb liiga suur koormus ja nendegi eluiga lüheneb.

Kui on eemaldatud palju hambaid, kui pole tagumisi purihambaid, siis tekivad muutused lõualiigeses. Kui hammaste kõrgus madaldub ja see on pikemat aega nii, siis tekivad juba püsivad muutused. See võib hakata inimest päris palju häirima: liiges naksub, tekivad peavalud, inimene on pinge all, miski häirib teda pidevalt.

On uuritud hambahaiguste seost veresoonkonnahaigustega ning leitud, et mida ulatuslikum on parodontoos, seda suurem on veres C-reaktiivse valgu hulk. Sama valgu tõus kaasneb ka endokardiidiga. Isegi mõõdukas C-reaktiivse valgu tõus on aga südame- ja veresoonkonna haiguste suurenenud riski näitaja.

„Päris nii ei saa siiski väita, et hambahaigused oleksid otsesed südame- ja veresoonkonna haigusi põhjustavad tegurid, aga tugevad mõjurid on need küll. Kui igemed on krooniliselt haiged, siis tekib igemetasku mikroobide sattumisel verre baktereemia.

Mõned patogeensed mikroobid on võimelised kinnituma veresoonte seintele ning võivad tekkida muutused veresoonte seintes, võib kaasneda trombiohu suurenemine, võib olla rohkem ajuinfarkte. On täheldatud, et kui parodondiit ravitakse edukalt välja, siis on võimalik ära hoida ateroskleroosist tingitud haiguste progresseerumist,” selgitab hambatohter.

Parodontiidi ravi on tõhus, kui seda tehakse nii radikaalselt, et ei jääks kroonilisi infektsioone. Ravi edukus sõltub sellest, kui kaugele on haigus arenenud. Teatud staadiumis tuleb paraku osa hambaid eemaldada.

Väga oluliseks peab dr Väli hambakivi eemaldamist. Kivi ei valuta ja patsient ei teadvusta endale, kui kahjulik see tegelikult on. Inimene võib isegi tunda, justkui logiseksid tema liikuvad hambad kivi all vähem, tegelikult aga haigus progresseerub. Kivi tuleb ära võtta, siis saab hammast hoida. Ise seda teha ei saa, kuigi mõned proovivad koduste vahenditega kraapida.

„Hambakivi on vaja regulaarselt eemaldada, et hambad säiliks, sest kui hammaste hoideaparaat parodontiidi tagajärjel hävib, siis ei jää hambad suhu,” selgitab Väli. „Kui suus on haavandunud igemetaskud, siis kokku on nende pindala peopesa suurune. Kui peopesa pind on haavandunud, siis ei arva keegi, et seda ei peaks ravima, aga igemehaiguste puhul jätame miskipärast arsti juurde minemata.”

Suuhügieen on Väli sõnul äärmiselt oluline. „Kui hamba peal pole kattu, ei saa sinna ka kivi tekkida, kivi on mineraliseerunud katt, süljesoolad on ladestunud katu sisse,” selgitab ta. Samas põhjustavad ka veresoonkonnahaigused ise verevarustushäireid suuõõnes ja võivad seega olla igemehaiguste tekkimise üks põhjus. Mõjud ongi organismis enamasti mitmesuunalised.

Inimesed, kes kasutavad muude haiguste raviks immuunsust pärssivaid ravimeid, peaksid samal ajal hoolitsema, et suu keskkond oleks korras, et seal ei oleks põletikke, et poleks mingeid lisategureid, mis võiksid ägestada juba olemasolevat haigust, näiteks reumat, liigesehaigusi vms. Ravimitega immuunsust maha surudes ägeneb põletikuline protsess suus, mis omakorda võib põhjustada olemasoleva haiguse ägenemist.

„Liigesed on väga ohus, kui inimesel on suus kroonilisi põletikke,” kinnitab dr Väli ja rõhutab, et liigesehaiged peaksid oma hammastele lausa ekstra suurt tähelepanu pöörama. Pärast hammaste kordategemist leevenevad ka liigesehädad, teab doktor oma patsientide kogemustest.

Eakamad inimesed, kes kasutavad ravimeid, mis põhjustavad suukuivust, peaksid olema oma hammaste tervise suhtes väga hoolikad, sest kui sülje hulk suus on vähenenud, on hammaste haiguste oht suurem, sest süljel on suuõõnes n-ö puhvri toime.

Niisuguste ravimitega koos soovitab dr Väli kasutada süljeeritust parandavaid tooteid: on olemas vastavad pastillid, ka närimiskummi mõjub stimuleerivalt. Suukuivus võib põhjustada limaskesta vohamisi, valulikkust, selle diagnoosi nimi on „valutav suu” — see on mitme asja koosmõju, kus üks põhjus on suukuivus ning sellest tulenev valu ja ebamugavustunne suus.

Doktor ei tahaks küll kedagi hirmutada, kuid kõige äärmuslikumatel juhtudel võib hambaravi asendamine valuvaigistite neelamisega isegi surmaga lõppeda. Kui organismi satub lihasööja bakter, võib tekkida sepsis ehk üldmürgistus.

Need juhtumid on siiski harvad ja sellise olukorra kujunemiseks on vaja mitme asjaolu koosmõju. Inimestel, kel on see tekkinud, on üldjuhul olnud nõrgestunud organism, palju põletikulisi hambaid, nad on kurnatud, väsinud.

Kroonilised põletikud juure all võivad viia ka flegmoonideni, st laiemalt levinud põletikeni suuõõnes, mille ohtlikkus seisneb selles, et turse on nii suur, et inimene võib lämbuda. Kaasnevat ägedat anaeroobset infektsiooni on raske ravida. Mandlite taha tekkiv abstsess võib samuti olla eluohtlik, sest kurk paistetab kinni.

Hammaste eest hoolitseja hoolib oma tervisest

Mõned ei lähe õigel ajal hambaarsti juurde hoolimatusest enda vastu, mõned teadmatusest, mõned hirmust, mõnel pole raha. Hambaravi on kallis ja odavamaks ei lähe, möönab Väli

„Mõnikord poetakse lihtsalt selle taha peitu, et hambaravi on nii kallis. See on valikute küsimus, millele oma raha kulutada. Teinekord võetakse ka üsna mõttetute asjade ostmiseks laenu, mõistlikum oleks investeerida oma tervisesse,” leiab Väli. Kellele oma tervis tähtis on, see püüab ka raha leida. 15 aastat tagasi oli hambaravi tasuta ja ikka ei käidud. See on suhtumise asi.

Arstid on näinud patsiente, kes on heal majanduslikul järjel, aga kui suu avavad, siis on näha, et hammastele pole nad üldse tähelepanu pööranud. Samas on pensionäre, kes käivad hambaarsti juures mitu korda aastas ja kelle jaoks on hästi oluline, et nende hambad oleksid korras.

Need pensionärid on tublid olnud või on neil vedanud, kel oma hambad suus. „Riik võiks lisaks proteesitoetusele ette näha pensionäridele ka hammaste ravi toetuse. Mitu aastat on nii haigekassa nõukogu kui ka ministeeriumiga sellest juttu olnud, aga seni pole õnnestunud seda saada,” räägib Väli.

Doktor on märganud ka, et hambaarsti juurde tullakse siis, kui katki on hammas, mis paistab välja. Siis on tihti juba hilja, esimesed hambad ei pea vastu, kui taga pole purihambaid. Kogu suu on üks tervik, ravi tulemus sõltub sellest, millal ravitakse, kui palju hammast on alles jäänud, milline on suuhügieen.

Hammaste ravimata jätmine või ravimine näitab tervisekäitumist, suhtumist oma tervisesse. Viimasel ajal on siiski näha, et inimesed on hakanud rohkem hambaarsti juures käima, üldse on inimeste tervisekäitumine paranenud.

Väli sõnul on kogu Euroopas hakatud väga suurt tähelepanu pöörama suu tervisele, sest organism on ju üks tervik, kõigil organitel ja kehaosadel on omavahel seos. Suus toimuv võib hambaarstile anda vihjeid ka mõne otseselt mitte suusse puutuva tervisehäda kohta, millest patsiendil endal veel aimugi pole. Hambaarstidel on võimalus mõjutada inimese tervisekäitumist.

Siiri Rebane, Elukiri